قرص اورژانسی چیست؟
قرص اورژانسی چیست؟
می 28, 2019
راههای دفع بقایای جنین بعد از سقط جنین
راههای دفع بقایای جنین بعد از سقط جنین
آگوست 1, 2019
احساسات و عواطف بعد از سقط جنین و کنترل آن

چه احساسی را پس از سقط جنین تجربه خواهید کرد؟

زن ها ممکن است احساسات متفاوتی چون بی‌ احساسی، ناباوری، خشم، احساس گناه، غم و اندوه، افسردگی و عدم تمرکز را تجربه کنند. حتی اگر دوره بارداری با سقط جنین خیلی زود به پایان برسد، پیوند بین مادر و کودک آنقدر قوی بوده که موجب چنین احساساتی شود. برخی از زنان حتی علائم فیزیکی چون خستگی، مشکلات خواب، عدم تمرکز، از دست دادن اشتها و گریه مکرر را تجربه می‌کنند. تغییرات هورمونی که پس از سقط جنین رخ می‌دهد ممکن است این علائم را تشدید کند.

 

چه احساسی را پس از سقط جنین تجربه خواهید کرد؟

مراحل غم و اندوه

با چه چیزهایی رو به رو می‌شوم؟

مراحل غم و اندوه پس از سقط جنین شامل 3 مرحله است:

 

مرحله 1: شوک/ انکار

«این واقعا اتفاق نیافتاده است. من خیلی مراقب خودم بوده‌ام.»

مرحله 2: عصبانیت/ احساس گناه/ افسردگی

«چرا من؟ اگر من….» «من همیشه عاشق بچه بوده‌ام، این عدالت نیست. من اکنون بیش از هر زمان دیگری در زندگی‌ام احساس ناراحتی می‌کنم.»

مرحله 3: پذیرفتن

«من باید با این مشکل دست و پنجه نرم کنم. من تنها کسی نیستم که این را تجربه می‌کند. این اتفاق برای بقیه زن‌ها هم افتاده، باید از آنها کمک بگیرم.»

هر قدمی که در این راه می‌گذارید باید بلندتر از قبلی باشد و حتی ممکن است گاهی دوباره به عقب برگردید. برای مثال با دیدن نوزادان دیگر، داستان‌هایی از زایمان و غیره.

چه احساسی را پس از سقط جنین تجربه خواهید کرد؟

چگونه می‌توانم از این حادثه نجات یابم؟

• درک کنید که این مساله تقصیر شما نیست

سقط جنین ممکن است برای هر خانمی پیش بیاید. این مساله دلایل مختلفی دارد و بهتر است صادقانه با همسر خود صحبت کنید و مشکل پیش آمده و دردی که متحمل شده اید را با او در میان بگذارید. به خاطر داشته باشید که هرگز راه درست یا غلط برای تسلی ناراحتی وجود ندارد. احساسات خود را درک کنید و هرگز خود را مقصر این مساله ندانید.

• به خود زمان بدهید تا حالتان بهتر شود

برای برطرف شدن ناراحتی های روحی حاصل از سقط جنین عجله نداشته باشید. شاید این ناراحتی طولانی تر از حالت عادی طول بکشد. به خود اجازه دهید تا این درد را حس کنید تا راحت تر بتوانید آن را برطرف کنید. گذر زمان همه چیز را درست می کند.

• مرخصی های ساعتی بگیرید

حتی اگر از نظر فیزیکی در سلامت کامل هستید، اما کاهش ساعت های کاری می تواند تا حد بسیاری به روند بهبود شما کمک کند. در این زمان به دست آمده، بهتر می توانید اتفاق های روی داده را برای خود حلاجی کنید و دردهایتان را کاهش دهید.

• از همسر خود انتظار نداشته باشید همچون شما غمگین باشد

اگر همسرتان همچون شما از این موضوع رنج نمی کشد نباید توقع چندانی از او داشته باشید. او یک مرد است و غم و ناراحتی های زن و مرد بسیار با هم فرق دارند. بیشتر زنان دوست دارند در مورد ناراحتی هایشان صحبت کنند و در این حالت از دیگران پشتیبانی طلب می کنند. اما مردها ترجیح می دهند تا دردهایشان را در خود بریزند و آن رابه هیچ کس بروز ندهند. در همین حالت، مردها این درک را دارند که باید به همسر خود کمک کنند تا بتواند با قدرت این دوره ناراحتی را سپری کند. بنابراین، خویشتن‌داری مردان را دلیل بر بی توجهی آنها ندانید. شما احساسات و دردهایتان را برای او بگویید و اجازه دهید او هم به روش خود سوگواری کند.

• خود را در تنهایی محبوس نکنید

درست است که صحبت کردن با دیگران در مورد این درد بسیار ناراحت کننده و سخت است، اما تنها بودن و حبس کردن خود در خانه هم کاری از پیش نمی برد. شاید دوستان، اطرافیان و همکاران شما هم در دوره هایی از زندگی خود این مساله را تجربه کرده باشند. اما افرادی که چنین مساله ای را تجربه نکرده باشند به هیچ وجه ناراحتی آن را درک نمی کنند و شاید حرفی بزنند که خوشایند نباشد. نباید به این مسایل اهمیت بدهید. آنها فقط قصد دارند شما را تسلی بدهند.

• حمایت درخواست کنید

از پزشک خود بخواهید گروهی را به شما معرفی کند که آنها نیز این درد را تجربه کرده اند و اکنون دوران بهبود خود را سپری می کنند. یا حتی می توانید به مشاوران متخصص مراجعه کنید تا به شما کمک کند به بهترین و سالم ترین روش این درد را پشت سر بگذارید.

علت مشکلات روانی بعد از سقط جنین

جهت خرید قرص سقط جنین با شماره 09039793580 حسینی تماس بگیرید.

 

علت مشکلات روانی بعد از سقط جنین

برای افسردگی بعد از سقط جنین ، دو علت روحی روانی و هورمونی مطرح است. در دوران بارداری، سطح هورمون‌های استروژن و پروژسترون، به‌خصوص پروژسترون، افزایش می‌یابد. پروژسترون معمولا آستانه تحمل را بالا می‌برد و به شخص آرامش می‌دهد، تمایل به خواب و استراحت را بیشتر و حساسیت در برابر مشکلات را کم می‌کند. با قطع ناگهانی پروژسترون، عوارض ناشی از آن‌ که همانا تحریک‌پذیری و به دنبال آن اضطراب و افسردگی است، شدت می‌یابد. از عوامل روحی روانی، می‌توان به‌ « فقدان جنین» اشاره کرد. مادر که آماده پذیرش نوزاد است، ناگهان جنین خود را از دست می‌دهد. نوع سقط جنین در افسردگی بسیار موثر است. برای برخی از مادران که سقط‌های مکرر دارند، طبیعتا تحمل این ضایعه بسیار دشوارتر است.

 

علت مشکلات روانی بعد از سقط جنین

توصیه هایی به اطرافیان

یکی از کارهایی که معمولا اطرافیان فرد سوگوار انجام می دهند، این است که سعی می کنند هر وسیله، تصویر یا هر مقوله ای که فرد را به یاد عزیز از دست داده اش می اندازد، از دسترس و از برابر چشمان او دور می کنند. این کار سنجیده نیست و تنها فرد را از درک و پذیرش واقعیت دور می کند و هر چه پذیرش، دیرتر اتفاق بیفتد، آمادگی فرد برای بازیابی روانی خودش به تعویق می افتد و نتیجه این که دوره رنج و عذابش طولانی تر می شود. می توانیم همدلی خود را به مادر سوگوار این گونه نشان دهیم که:

  • به او بگوییم که درک می کنیم چقدر برایش سخت است که بپذیرد فرزندش را از دست داده است.
  • اجازه بدهیم با اسباب بازی ها یا لباس هایی که احتمالا برای فرزندش تهیه کرده روبه رو شود و اگر خودش تمایل داشت به اتاق کودک از دست رفته برود، گریه کند و دقایقی را در آن جا تنها باشد، مانع او نشویم و حتی در مواردی همراهی اش کنیم.
  • می توانیم به او پیشنهاد دهیم احساسات و تجربه خود را روی کاغذ بنویسد.
  • اگر همسر او هستیم، حتما به جایگاه مطمئن او در قلب مان اشاره کنیم و نوید شرایط و روزهای متفاوت و بهتری را به او بدهیم.
  • از کارشناس آگاه مشورت بگیریم، ارزشش را دارد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با خانم حسینی کلیک کنید